آمیزه های ترموپلاستیک الاستومر TPE و TPV

آمیزه های ترموپلاستیک الاستومر 

شرکت سپنتا پیشه پاسارگاد به عنوان نماینده شرکت ترموپل ترکیه محصولات ترموپلاستیک الاستومر این شرکت را که تحت لیسانس کراتون آمریکا تولید می شوند با حداقل قیمت ارئه می کند.
ترموپلاستیک الاستومر بر پایه SBS و SEBS
این محصولات که به TPE-S شناخته می شوند بر پایه کوپلیمر ها بلوکی استایرنی ( SEBS وSBS)هستند.
 
ترمو پلاستیک الاستومر پخت شده بر پایه EPDM
این محصولات که به TPV شناخته می شوند از EPDM پخت شده که در یک پلی الفین (عموما PP) پخش شده است تشکیل شده اند. این مواد ضمن رفتار لاستیکی و فرآیند پذیری مناسب مقاومت فوق العاده ای در برابر حلال ها و روغن ها دارند.
 
کاربرد های مواد ترموپلاستیک الاستومر
این مواد در گرید های مختلفی با مقدار سختی متفاوت از Shore A30  تا Shore D55 و در رنگهای مختلف و مخصوص انواع روش های فرآیندی (تزریق- اکستروژن) تولید می گردد و در صنایع گوناگون کاربردهای متنوعی دارد. از مهمترین کاربرد های این مواد می توان به موارد زیر اشاره کرد.
کاربرد در صنایع کفش به عنوان زیره کفش (Shoe sole)
کاربرد در صنایع مرتبط با خودرو (نوار آب بند- گرد گیر- داشبورد- نوار دور شیشه و...)
کاربرد در صنایع کامپاند سازی (به عنوان افزودنی جهت بالا بردن مقاوم ضربه و انعطاف پذیری )
کاربرد در صنایع لبنی (در تولید ظروف یکبار مصرف با مقاومت بالا در دماهای بسیار پایین)
کاربرد در لوازم خانگی
کاربرد در صنعت سیم و کابل
 
در باره خانواده ترمو پلاستیک الاستومرها
ترموپلاستیک الاستومرها دسته ای از پلیمرها یا آلیازهای پلیمری می باشند  که رفتار لاستیکی دارند اما همانند پلیمرهای ترموپلاستیک امکان فراورش مذاب آنها وجود دارد. وجود همزمان این خواص به دلیل ساختار دو فازی این مواد می باشد. فاز نرم، الاستومر، باعث ایجاد رفتار رابری ماده در حالت جامد می شود در حالیکه فاز سخت که یک پلیمر ترموپلاستیک با دمای انتقال شیشه ای بالا و یا یک پلیمر نیمه بلورین می باشد، استحکام لازم را به آلیاژ می دهد. در دمای کاربرد،  فاز سفت تر  نقش اتصالات عرضی فیزیکی را برای الاستومر ایفا می کند. در دماهای بالاتر (بالاتر از دمای انتقال شیشه ای و یا بالاتر از دمای ذوب)، فاز سخت نرم می شود و ترموپلاستیک الاستومر قابلیت فراورش پیدا می کند. در مقابل، در لاستیکهای ترموست، اتصالات عرضی از نوع شیمیایی می باشد؛ به این معنی که مرحله پخت لاستیک برگشت ناپذیر می باشد  و قالب گیری و پخت لاستیک فقط یک بار انجام می شود و ماده فراورش مجدد را دیگر ندارد. 
امروزه توجه به ترموپلاستیک الاستومرها در حال افزایش است. این ترکیبات  نه تنها جایگزین خوبی برای لاستیکهای ترموست می باشند در بسیاری از کاربردهای موجود می باشند بلکه باعث پیدایش کاربردهای جدیدی نیز شده اند. فراورش ترموپلاستیک ها امکان تهیه و دست یابی به شکل های پیچیده  را می دهد و قالب گیری تزریقی چندین ترکیب را ممکن می سازد. پس بطور خلاصه می توان مزیت های ترموپلاستیک الاستومرها را در مقایسه با لاستیک های متداول اینگونه بیان کرد:
در حین  فرآیند مرحله پخت ندارد.
فراورش ساده و سریع دارد.
زمان چرخه قالب گیری سریع می باشد.
مصرف انرژی کمی دارد.
قابلیت بازیافت قطعات بازمانده و غیر کاربردی دارد.
محصولات به آسانی و به خوبی قابلیت رنگ پذیری دارد.